Tatuaż – dobry czy zły obyczaj?

Skąd pochodzi tatuaż?

Termin “tatuaż” wywodzi się z języka polinezyjskiego “tatau” – znak, malowidło a dosłownie oznacza “oznaczyć coś”.  Tatuaż polinezyjski opierał się głównie na wzorach geometrycznych, spiralach, meandrach i liniach falistych. Miał on znaczenie zarówno religijne, hierarchiczne, jak i symboliczne. Tatuaż miał istotne znaczenie w rytuałach i tradycji. Tatuaż wokół nadgarstków lub palców miał odpędzać choroby. Pełnił on funkcję ochronną (np.: przed dzikimi zwierzętami, duchami), jak również informacyjną (np.: o pozycji w społeczności).

Tatuaż polinezyjski z wyspy Morea (Polinezja Francuska2007)
Tatuaż polinezyjski z wyspy Rapa Nui (Polinezja Chilijska 2007)

Tatuaż symbolizował przynależność do klanu lub społeczności podobnie jak u nas przykładowe pagony na mundurze, mówiły o stopniu wojskowym a różne stroje w dawnych wiekach, o przynależności do grupy społecznej.

Tatuaż z Rapa Nui (Chile 2007)

Może ktoś z Was ma taki polinezyjski tatuaż?

.Historia i wynikające z niej obyczaje tatuażu

Okazuje się, że zwyczaj tatuowania ciała sięga czasów bardzo odległych. W grobach z okresu paleolitu znajdowano różne barwniki oraz ostre rylce, które mogły służyć do wykonywania tatuaży. W starożytnym Egipcie tatuaż był znany już 3000 lat p.n.e. Historię tatuaży można odnaleźć na obrazach ściennych z przed 2000 lat p.n.e, a także ich ślady miały mumie egipskie.

W starożytnej Grecji tatuaż był stosowany do znakowania szpiegów.
W starożytnym Rzymie istniał zwyczaj tatuowania zbiegłych niewolników i kryminalistów. Tatuaże spotykane były także u żołnierzy z rzymskich legionów. Zwykli mieszkańcy rzadko poddawani byli tatuowaniu. Oficjalnie istniał zakaz ozdabiania ciała tatuażem przez wolnych obywateli.

Dzięki przekazom dziejopisów, filozofów i innych wiadomo, że tatuaż i malowanie ciała znane były już plemionom barbarzyńskim: Brytowie, Galowie, Germanowie, Piktowie, Sarmaci, Scytowie. Jedne z pierwszych pisanych świadectw dotyczacych tatuażu znajdują się w Biblii.

Pierwszy dość dokładny opis tatuowania pochodzi z około 600 r., a dokonał go biskup Sewilli – Izydor. Oficjalnie wolno było tatuować w średniowiecznej Europie wszelkich przestępców. Był to zwyczaj wywodzący się z czasów istnienia niewolnictwa w starożytności.

Być może ta historia i obyczaje z dawnych czasów wpłynęły na fakt, iż jako społeczeństwo mamy wciąż niechęć do tatuaży a z uwagi na brak tolerancji, każdy wytatuowany mężczyzna kojarzy się nam z rycydywistą, a kobieta z lekkimi obyczajami lub narkotykami?

Kobiece tatuaże na pośladkach lub na brzuchu - Morea, Polinezja Francuska 2007

Ciekawostką może być fakt, iż na Borneo (Malezja) kobiety nosiły tatuaż na przedramionach oznaczający ich indywidualne umiejętności.

Tatuaż w kulturze zachodniej

Tatuaż zniknął z kultury zachodniej na setki lat, by zostać odkrytym na nowo w 1691 roku, Kiedy to żeglarz i odkrywca William Dampher sprowadził do Londynu mocno wytatuowanego Polinezyjczyka – księcia Giolo. Po raz pierwszy tatuaż został użyty przez angielskiego podróżnika Jamesa Cooka w 1773 r. i przywieziony do Europy. Żeglarze biorący udział w ekspedycji Cooka nauczyli się techniki robienia tatuaży od lokalnych plemion. W tym czasie wyraz “tatuaż” na dobre zadomowił się w językach europejskich.

Tatuaż polinezyjski z wyspy Morea (Polinezja Francuska2007)

Największy przełom w zainteresowaniu tatuażem nastąpił na naszym kontynencie w Anglii. Książę Walii, znany jako król Edward VII, podczas wizyty w Japonii dał sobie wykonać na swym ciele motyw smoka. Fakt ten stał się publicznie znany a tatuaż stał się modny w tzw. wyższych sferach – nie tylko w Brytanii.

 [vimeo 8500127] 

Tatuaże Agnieszki Chylińskiej

 Agnieszka Chylińska jest wokalistką znaną nie tylko z wielu kultowych przebojów nagranych za czasów O.N.A., czy też najnowszego hitu “Nie Mogę Cię Zapomnieć”. Agnieszka ma w sumie 13 tatuaży. Wszystkie sobie robiła w ważnych momentach. Pierwszy – wilk został zrobiony jak miała 18 lat, na pamiątkę pierwszej miłości.
Agnieszka określała swoje tatuaże jako „kadry z życia”. Była prześmiewczynią zaściankowego katalogowania ludzi posiadających tatuaże jako kryminalistów. Po urodzeniu dziecka i zmianie priorytetów życiowych mówi, że chętnie pozbyłaby się tatuaży, ale to dość skomplikowane. Mówi, że tatuaże nie pasują do seksownych kreacji, które coraz częściej zakłada. Dodatkową silną motywacją jest to, że nie chciałaby, aby jej synek zrobił kiedyś to samo na wzór swojej mamy.

Chylińska chce usunąć tatuaże operacyjnie. Jak dowiedział się tabloid “Życie na gorąco”, piosenkarka już podjęła decyzję o zabiegu. Co myślicie o tatuażach Agnieszki Chylińskiej, czy ładnie jej w nich czy jednak będzie lepiej, gdyby się ich pozbyła?

Oto kilka zdjęć:
http://bi.gazeta.pl/im/5/4539/z4539555X.jpg
http://www.tatuaze.org/media/agnieszka_3.jpg
http://www.tatuaze.org/media/agnieszka_1.jpg
http://bi.gazeta.pl/im/7/7651/z7651597X.jpg
http://bi.gazeta.pl/im/2/7651/z7651592O.jpg

 

Ranga tatuażu wspołcześnie

W ostatnich latach ranga tatuażu poważnie wzrosła. Wielu kulturoznawców twierdzi, że ciało ludzkie było pierwszą i najbardziej naturalną płaszczyzną na, której pierwotny artysta zostawiał ślad swojej twórczej działalności. Fakty te dowodzą, że tatuaż jest czymś więcej niż tylko oznaką przestępczości, ponieważ tatuowali się nie tylko przestępcy. Poza tym dzieła o wartościach artystycznych nie przez wszystkich bywały i są ciągle oceniane jako piękne. Piękno może być pełne wewnętrznych dysonansów.

Jak myślisz, czy tatuaż może nosić każdy – przykładowo BIZNESMEN, NAUCZYCIEL, KSIĄDZ czy PROFESOR lub WOKALISTKA bądź AKTORKA?

Pykładowo taka piękna Angelina Jolie i jej tatuaże… Oto zdjęcia:

http://www.tapeciarnia.pl/tapety/normalne/20297_angelina_jolie_tatuaze_jeansy.jpg
http://e4.pudelek.pl/p873/d8e29dfc0002d1cc466f55f3
http://img.interia.pl/rozrywka/nimg/roz1885169.jpg

http://e.egoisci.pl/eg321/fab26a3b001a613a47a87ce3
http://www.portal-tatuaze.pl/userfiles/angelina_tattoo_1.jpg

Ciekawa jestem waszych uwag/spostrzeżeń/komentarzy dotyczących różnych typów tatuażu i znaczenia ich noszenia we współczesnym świecie.
Jeśli masz ochotę i odwagę wyrażenia własnego zdania – pozostaw tu swój komentarz.

Z góry dziękuję za udział w dyskusji i pozdrawiam serdecznie

Pozdrowienia z Polinezji Francuskiej - marzec 2007

 Wyspa Wielkanocna-Galeria
Wyspa Wielkanocna
 69 Zdjęcia

  

8 komentarzy

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.