Czy to MLM czy piramida finansowa?

Od 1993 roku przyglądam się kolejnym aferom związanym z piramidami finansowymi, nielegalnie działającymi w naszym kraju. Przyznam, że irytuje mnie fakt, iż piramidy finansowe  zbyt często w wyniku braku wiedzy, mylone są z pracą w systemie MLM.
Branża MLM nie ma z taką działalnością nic wspólnego. Oparta jest ona na sprzedaży konkretnego produktu – tak jak w każdym sklepie – tyle, że w MLM kupujemy bezpośrednio od dystrybutora, bądź taniej – bezpośrednio od producenta, omijając marżę sprzedawcy. Podobnie jak w wielu tradycyjnych firmach np. Philips czy soczki Kubuś, również w MLM są ludzie, którzy zajmują się promocją firmy i jej produktów, robią marketing i reklamę, aby w ten sposób zarabiać na życie, tak jak pracująca większość społeczeństwa. W MLM nie inwestujesz pieniędzy lecz swój czas, pracę i umysł. W piramidzie finansowej nie musisz znać się na produkcie czy usłudze – wystarczą duże pieniądze, które zainwestujesz w system piramidalny. To zasadniczo odróżnia system pracy w MLM od systemu „inwestycyjnego” piramidy finansowej.

Tym czasem coraz więcej słyszę o firmach budowanych na zasadach niby MLM, które w swoich planach marketingu mają ukrytą typową piramidę finansową. Kto nie chce w tradycyjny sposób budować biznesu MLM, stopniowo przyłączając kolejnych liderów i klientów,  poświęcać na to dość dużo czasu i za wkład włożonej pracy osiągając adekwatne sukcesy, budując przy tym silny i stabilny biznes,  może “zarabiać” inaczej. Liczne oferty wprost kuszą i namawiają do tego.
Kto pragnie szybkich zysków, może przyspieszyć swoją karierę wykupując sobie za odpowiednie kwoty (nawet kilkutysięczne), kolejne szczeble kariery w piramidzie. Wiele osób “łapie się” na to. Na forach internetowych czytamy o tym, jak zrozpaczeni ludzie stracili swoje pieniądze, wpłacając jakieś “zaliczki”, “lokaty”, “inwestycje” czy depozyty np. złoto, a teraz chcą odsprzedać swoje miejsce.  W wielu przypadkach, zapomnieli jednak o tym, że mieli przecież możliwość zarobku, jaką dają firmy oparte na piramidzie finansowej. Delikwent, w wielu przypadkach, mógł szybko zarabiać i odzyskać włożony wkład – oczywiście zgodnie z ideą planu marketingu firmy. Powinien on tylko namówić wiele osób do tego, aby i oni chcieli szybko przeskoczyć kolejne szczeble “kariery” i podobnie jak on “zainwestowali” – wpłacili odpowiednie “zaliczki” na poczet szybszych i wyższych – “zarobków” w drabinie kariery.  Co, jeśli łańcuszek wpłacających osób skończy się?
Czy z biznesu budowanego na skróty i szybko, da się czerpać wysokie zyski przez dziesiątki lat?
Okazuje się, że tak, bo pomimo nielegalności piramid finansowych w Polsce, mają się one bardzo dobrze, a toczące się sprawy przeciw nim są umarzane z uwagi na niewielką “szkodliwość społeczną”.

Czy jest to  inwestycja o silnym fundamencie  czy raczej biznes na chwilę, a wpłacona “inwestycja” może nigdy się nie zwrócić?
Kto wchodzi w system i pracuje w nim – może liczyć na zwrot wkładu a nawet zyski, jak również na straty. Ryzyko jest tym większe, im więcej pieniędzy ktoś wrzuci w taki twór piramidy finansowej. Kto tylko wpłaca i czeka na “mannę z nieba” – ten może się nie doczekać zwrotu swojego wkładu pieniędzy.

 

Co to jest piramida finansowa zwana też sprzedażą lawinową?

Jest to struktura finansowa, wzorowana na marketingu wielopoziomowym i dlatego często z nim mylona. Działalność ta jest również określana jako sprzedaż lawinowa. Zyski piramidy finansowej nie pochodzą ze sprzedaży towarów lub usług. Pochodzą one w całości z wpłat wpisowego wnoszonego przez nowych członków struktury piramidalnej. Na piramidzie finansowej zyskują tylko osoby, które znajdują się u jej szczytu i wystarczająco wcześnie do niej dołączyły. W Polsce organizowanie bądź kierowanie systemem sprzedaży lawinowej jest czynem nieuczciwej konkurencji zagrożonym karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 (art. 24 a ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji z dnia 16 kwietnia 1993 r., tekst jednolity: Dz.U. 2003 r. Nr 153, poz. 1503 ze zm.).  

Piramida finansowa, łańcuszek św. Antoniego, Schemat Ponziego (nazwana tak od Charlesa Ponziego), chleb watykański, czy łańcuszek szczęścia, to najpopularniejsze nazwy konstrukcji, w której zyski jej uczestników pochodzą z wpłat wnoszonych przez nowych uczestników. W piramidzie finansowej zyskują tylko osoby znajdujące się na jej szczycie, czyli ci, którzy ją założyli lub ci, którzy dołączyli do niej w pierwszej fazie jej istnienia. Im później „wchodzi się” w strukturę, tym większe ryzyko, że braknie uczestników, że nie zostaniemy „wywindowani” w górę piramidy. W takim systemie nie ma możliwości „wycofania się”, odzyskania swojego wkładu. Sygnałem ostrzegawczym powinno być dla nas pojawienie się firmy na liście ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego – tę listę można sprawdzić na stronie KNF>>.

Twórcy wciąż nowych piramid bazują na ludzkiej  skłonności do ryzykowania, chęci szybkiego zysku. Agresywni, nastawieni na większy i szybszy zysk pomysłodawcy piramid i jej propagatorzy,  organizują spotkania zachęcające do przystąpienia do systemu, namawiają na jak najwyższe wpisowe, opłatę licencji lub nabycie określonej ilości towaru, którego nie można potem zwrócić. Takie działania jednoznacznie wskazują, że mamy do czynienia z piramidą finansową, a nie z MLM.  Warto pamiętać, że w przeciwieństwie do piramid finansowych, możliwość odzyskania swojego wkładu za zakupione produkty, gwarantują firmy działające w legalnym systemie MLM.   Patrząc z góry czy z boku na grafikę struktury każdej piramidy, widzimy idealną symetrię.

Warto pamiętać, że swoje pieniądze w celu inwestycji, bezpiecznie można powierzać jedynie instytucjom posiadającym zezwolenie na prowadzenie działalności bankowej, maklerskiej, ubezpieczeniowej, utworzenie towarzystwa funduszy inwestycyjnych oraz prowadzenie działalności agenta firmy inwestycyjnej, a w przypadku osób fizycznych -posiadającym zaświadczenie o statusie agenta lub brokera ubezpieczeniowego, agenta domu maklerskiego, akwizytora OFE lub agenta firmy inwestycyjnej.

W Unii Europejskiej i w Polsce, organizowanie piramid finansowych jest zabronione. Stanowi czyn nieuczciwej konkurencji i grozi za to kara pozbawienia wolności, ale za przystąpienie do piramidy nie grożą konsekwencje karne, jedynie ośmieszenie się  w oczach rodziny czy znajomych, czasem okraszone komentarzem: oj, naiwny, naiwny. Lepiej więc liczyć na mniejsze zarobki z pewnych źródeł w legalnych firmach oraz  w tym sprawdzonych na rynku od 20 lat – wśród firm z branży MLM.  Oto  lista anty-firm MLM >>

Prawdą jest, że są kraje, które zabraniają piramid finansowych w tym również nasz.  Natomiast prawdą jest też fakt, iż organizowanie struktur w postaci piramidy nie jest zakazane. Dlaczego? Oto kilka przykładowych piramid hierarchicznych: agendy rządowe, wojsko, policja, szkolnictwo, partie polityczne, wywiad rządowy, wszystkie religie,  zakłady pracy i przedsiębiorstwa itp.  Z reguły – kto wyżej – ten ma więcej korzyści. Czy struktury takie możemy nazwać piramidami finansowymi, czy panują tu jednak inne zasady?

 

Czy wiecie, kto był twórcą pierwszej w RP piramidy finansowej Global System?

Twórcą pierwszej w RP piramidy finansowej Global Investment S.A., na którą nacięło się kilka tysięcy naiwnych, był Manfred Holletschek. Mimo, że od wielu lat po tej aferze, piramidy finansowe są zabronione w Polsce, wciąż o nich czytamy w świetle kolejnej afery i dowiadujemy się, że wiele z nich nadal istnieje i czuje się doskonale. Ludzie wciąż płacą spore pieniądze jako wkład licząc na krocie w postaci zysków. Przyznam, że obecne piramidy są bardzo zakonspirowane i często komuś kto nie miał z nimi do czynienia wcześniej, trudno jest rozszyfrować, że to właśnie jest piramida a on sam się w nią wkręca.
Na przełomie 1993/94 po Polsce krążyła taka pierwsza piramida finansowa GLOBAL. Nikt wtedy jeszcze nie wiedział, że może być nielegalna. Działała na zasadzie typowego łańcuszka. W 1994 roku nasi znajomi (również z MLM), licznie do niej przestępowali z chęci szybkiego zysku. Niektórym na szczęście udało się odzyskać wkład – inni stracili bardzo dużo pieniędzy i nigdy nic nie zyskali. Najgorszy w tym był fakt, że ludzie Ci potracili przyjaciół, znajomych i rodziny – tych, którzy nie odzyskali pieniędzy i obrazili się na pozostałych. Stracili coś co jest najważniejsze – zaufanie! Ba! Żądali zwrotu pieniędzy od znajomych i zastraszali ich. Ci, którzy wciągnęli pozostałych do systemu Global, często z własnej kieszeni musieli oddawać grubą kasę osobom awanturującym się o taki zwrot i szantażujących ich mafią… Nie wyglądało to miło. Poczytajcie sami o początkach piramid finansowych w Polsce. Mieliśmy okazję doskonale się im przyglądnąć od początku. Od 1992 roku zajmujemy się MLM, a przedstawiciele tych piramid zabierali nam Liderów kusząc ich szybkimi zyskami i ogromnymi zarobkami… – http://www.nie.com.pl/art15254.htm

Nic z tego się nie udało – ogromnych zarobków nie było – miał je przede wszystkim Manfred Holletschek i dobrze je ukrył – nie do odzyskania :)
Po dziesięciu latach kolejny raz wszedł do Polski z piramidą, ale już nie pod znanym nazwiskiem drugiej żony czyli Holletschek, lecz jako Many Loy. Okazuje się jednak, że tak na prawdę to nazywał się Manfred Leimer. Jego zwolennicy zachęcali ludzi tymi słowami: “wraz z firmą Triolog Kick-Off Meeting, Many Loy otwiera nową erę network marketingu w Polsce. 90 minut rozmowy z Many Loy’em może odmienić twoje życie”. Te słowa jeszcze dziś znajdziecie necie.

Mimo, że od wielu lat po tej aferze, piramidy finansowe oficjalnie są zabronione w Polsce, wciąż o nich czytamy i dowiadujemy się, że istnieją i czują się doskonale. Z tego powodu również, co jakiś czas znikają ludziom ogromne pieniądze, które wpłacili tam do firmy AMBER GOLD jako depozyt w złoto, czy też wciąż  wpłacają pieniądze do różnych firm, pod pozorem “inwestycji” w karierę – do zakamuflowanych piramid finansowych?

Niestety nie możemy liczyć tutaj na nasze polskie prawo i to, że ono nas uchroni przed “złodziejską” piramidą. Urzędy umarzają kolejne sprawy i pozostawiają problem do rozwiązania nam samym: 
ZAINWESTOWAŁEŚ W PIRAMIDĘ FINANSOWĄ – TWÓJ PROBLEM – TWOJA  STRATA!

 

Sprawdź czy Twoja firma działa zgodnie z zasadami firm MLM

Działalność w formie marketingu wielopoziomowego nie stanowi, w przeciwieństwie do piramidy finansowej, czynu nieuczciwej konkurencji. Zgodnie z ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji MLM, powinno spełniać dwa warunki (art. 17c ust. 2 w/w ustawy):

 – korzyści materialne osiągane w ramach takiej działalności muszą wynikać z zysku ze sprzedaży dóbr lub usług, przy czym ceny nie mogą rażąco przekraczać ich rzeczywistej wartości rynkowej;

– osoba, która rezygnuje z działalności w tej formie ma prawo odsprzedaży organizatorowi systemu nabytych wcześniej towarów, instrukcji, próbek itp. za minimum 90% ceny zakupu; dotyczy to produktów zakupionych w przeciągu 6 miesięcy poprzedzających datę złożenia rezygnacji organizatorowi systemu sprzedaży.

Przede wszystkim MLM sprzedaje rzeczywiste towary (zamiast np. tytułu czy pozycji w „piramidzie”).
Sprawdź czy w Twojej firmie możesz dokonać zwrotu wkładu poniesionych inwestycji np. towaru,  “darowizny”, “zaliczki”, “depozytu” lub innych usług, zgodnie z powyższymi zasadami? Jeśli tak nie jest, to już wiesz, że to nie jest MLM. 

W MLM   twoją przyszłość budują nabywane stopniowo twoje umiejętności, a nie zamrożone inwestycje finansowe. Jeżeli posiadasz pieniądze, ale nie posiadasz umiejętności to dalej będziesz tu biedny. Dlatego też wiele osób zamiast wciąż uczyć się, szkolić i używać tej wiedzy w praktyce, chce iść na skróty – szuka szybszych sposobów na zarabianie, nawet z możliwością wkładu finansowego. Tym samym nieświadomie, wkracza na drogę piramidy finansowej.

W MLM nie ma miejsca zasada „kto wyżej – ten zarabia więcej”. Taka zasada natomiast jest podstawą w każdej piramidzie czy to finansowej czy hierarchii rządowej, kościelnej, szkolnictwie czy pracowniczej –  w dowolnie wybranym przedsiębiorstwie. MLM to system sprawiedliwych wypłat – zarabiają Ci, którzy więcej pracują.  Jeśli pracujesz z pasją, tworzysz dużą strukturę handlową, to również dobrze zarabiasz. Tym samym osoba, która zapisała Cię i jest nad tobą wyżej w strukturze MLM, musi również być aktywna. Jeśli nic nie robi – nie ma z Twojej pracy ani jednej złotówki. Przykład obok – struktura widoczna z góry, nie przypomina w żaden sposób zasad budowy struktury piramidy, gdyż jest niesymetryczna.

Dla mnie „świat” biznesu sieciowego MLM to wspaniała możliwość do rozwoju osobistego i osiągnięcia finansowej niezależności. Z możliwości tej korzystam już od 1992 roku z dobrymi efektami i sporym zadowoleniem. Obecnie działam z firmie CaliVita z branży wellness – więcej na zarzyccy.pl
Czym ta możliwość  pracy w branży MLM może okazać się dla Ciebie?
Sprawdź sam. Co dalej zrobisz – to już Twoja decyzja.

 

Firmy działające jako mieszkanka MLM z piramidą finansową, oferują szybkie zarobki dla Liderów!

Obecne piramidy są bardzo zakonspirowane i często komuś kto nie miał z nimi do czynienia wcześniej, trudno jest rozszyfrować, że to właśnie jest piramida finansowa, a on sam się w nią wkręca. Takie firmy działają od wielu lat w całej Europie – również w Polsce. Nie są to niestety firmy o klasycznej, czystej formie MLM,  lecz jest to mieszanka różnych systemów generowania pieniędzy.  Stworzone widoczne pozory działalności firmy w systemie MLM, poprzez sprzedaż produktu (tu trzeba mozolnie i wytrwale pracować poświęcając odpowiedni czas, aby osiągać sukcesy –  “ziarnko do ziarnka”), połączone są najczęściej z zachęcającą do szybkiej kariery i większych zarobków piramidą finansową, która działa również poprzez własne wkłady finansowe członków takiej struktury, którzy chcą szybciej dostać się na wyższe szczeble kariery niż w tradycyjny sposób – poprzez pracę.

Możliwość wykupowania kolejnych szczebli kariery, bez zakupu jakichkolwiek towarów, nie jest praktykowana w klasycznych systemach firm MLM, które polega na obrocie konkretnym produktem bądź usługą.  Dziś usłyszałam od jednej z osób, które chciały kupić produkty: “Czy to nie sekta, bo tak znajomy mówił?”
Zapytałam, czy jeśli chcemy kupować taniej, mieć rabaty, zniżki i przystępujemy do wybranej sieci konsumenckiej zostając w niej klubowiczem np. mamy kartę klienta Orlen, Tesko lub na zakup kosmetyków itd, to czy od razu musi to być sekta?
Wszak wszystko to są dobrze znane ekonomii struktury handlowe legalnych firm. Ale takie niedomówienie wciąż pokutuje w ustach osób, które nie zadały sobie trudu, na zgłębienie tematu i najczęściej działają na zasadzie “plotka – pogłoska”. Często, są to osoby z nizin społecznych, które same bazują na plotkach a nie na sprawdzonych informacjach.

Często działanie ukrytych w planie marketingu piramid finansowych, jest mylone z branżą MLM, niesłusznie krzywdząc ten sektor przedsiębiorczości. Przez to sam system MLM, czasami jest bezpodstawnie porównywany przez laików, do piramidy finansowej bądź sekty.  Być może winą jest fakt, iż wiele firm oferujących szybkie zarobki w systemie piramidy, podszywa się pod legalną w Polsce pracę w systemie MLM.

Czym faktycznie jest mieszanka z widocznym na zewnątrz MLM ( o czym niektóre firmy działające w Polsce piszą i mówią w swoich oficjalnych reklamach),  w połączeniu z systemem szybkich i dużych zysków poprzez “lokaty” – “wpłaty” – “zaliczki” – “darowizny” itp. , których nie da się natychmiast wycofać? Czyli  działającymi na zasadzie zakamuflowanej piramidy finansowej?
O tym nie wspomina się oficjalnie. Z pewnością zyski dla osób na szczycie takiej struktury są wielokrotnie wyższe, niż z oficjalnego obrotu towarami w MLM, ale ktoś z zewnątrz firmy lub nowy jej członek, najczęściej nie ma o tym bladego pojęcia, nie jest tego świadomy, a nawet często zajadle broni “swojej” firmy. Celowo nie wspominam tu nazwy żadnej firmy, aby nic nikomu nie sugerować. :)
Znacie takie firmy?

Czy firmy, mieszające system MLM (sprzedaż konkretnych produktów/usług ), dające przy tym możliwość wykupywania  szczebli kariery poprzez inwestycje  – wkłady finansowe,  dzięki czemu Liderzy z góry piramidy mogą osiągać szybkie zyski, kwalifikują się w grupie firm działających w ramach klasycznego MLM,  czy raczej nie?
Czy taka działalność to jest piramida finansowa czy też jeszcze MLM?
Czy jest to legalne czy nie?
A może to jakiś zupełnie nowy twór?

=========

DEMONY BIZNESU – W tym wydaniu specjalnym Network Magazynu dowiesz się m.in. o:

LYONESS,  INNOFLEX,  RICI, FLEXCOM, WEECONOMY, FUTURENET, FUTUREADPRO, QUESTRA HOLDINGS,

Życzymy uważnej, edukacyjnej lektury.

Nowy Network Magazyn już w sieci! >>

Źródła:
Apolandia. Piramida czy biznesowa filantropia?” >>
e-prawnik.pl , kredytoblog.pl
Jak ustrzec się piramidy finansowej  >>
wyborcza.pl,  interaktywnie.com
Apolandia – UOKiK zakończył postępowanie >>

Czym jest a czym nie jest – Network Marketing – marketing sieciowy MLM >>

92 komentarze

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.