+48 509 970 880
office@renatazarzycka.online

Rola bioflawonoidów zawartych w surowych owocach noni (morinda citrifolia)

"Czas na zmiany"

Rola bioflawonoidów zawartych w surowych owocach noni (morinda citrifolia)

Czy wiesz, że … Kosmonautom i pilotom samolotów odrzutowych podaje się duże ilości bioflawonoidów dla zabezpieczenia przed pękaniem naczyń krwionośnych?

Bioflawonoidy zostały zidentyfikowane pod względem budowy chemicznej w latach 30-tych, a jednymi z ich odkrywców byli Węgrzy: prof.dr Aladar Bencsath i laureat nagrody Nobla – Albert Szent-Gyorgyi. Od tamtej pory z sukcesem stosowane były w różnych krajach, zwłaszcza jako ochrona nauczyć włosowatych – kapilarów ( najmniejszych naczyniek wchodzących bezpośrednio do komórki, dzięki czemu komórka może zdrowo funkcjonować). Podczas tych badań  okazało się, że czysta forma witaminy C była mniej skuteczna, jeśli nie towarzyszyły jej “substancje pomocnicze”. Badacze odwołali się do pochodnych substancji – flawonoidów, które istotnie zmniejszały przepuszczalność lepiej uszczelnionych naczyń włosowatych. Te znane dotychczas substancje pod nazwą witamina P, nasilały działanie witaminy C  w leczeniu takich chorób jak: hemofilia, krwotoki, ostry gnilec ustrojowy, polio czy parodontozie – krwawienie dziąseł. 
Dopiero na początku lat 90-siątych, bioflawonoidy stały się popularne. Jedno z najważniejszych czasopism w dziedzinie farmakologii “Trends in Pharmacological Science” doniosło: 
“Naturalne flawonoidy wykazują silne działanie antyalergiczne, przeciwzakaźne i  przeciwwirusowe. Zazwyczaj substancje te występują w codziennym pożywieniu, co sugeruje,  że pełnią one ważną rolę w modyfikowaniu reakcji organizmu na naturalne, biologiczne substancje.”

Renata Zarzycka-Bienias – ZnanyLekarz.pl

Według niektórych lekarzy, należy je stosować w schorzeniach reumatycznych, gdyż przypuszcza się, iż w chorobie np. gośćcowej jest duży niedobór w organizmie, właśnie tych składników. Flawonoidy wspomagają udrażnianie kanałów wydalniczych w Twoim organizmie – rozszerzają naczynia nerkowe, ułatwiając przepływ krwi przez nerki i oczyszczanie organizmu z toksyn oraz kwasu moczowego (wykazują działanie moczopędne). Jest to niezwykle ważne, jeśli cierpisz na acidozę – zakwaszenie metaboliczne organizmu.

Rola bioflawonoidów zawartych w surowych owocach noni (morinda citrifolia)

Dojrzałe owoce noni zwane też Indiańska morwą (Morinda citrifolia), aby zachować zawarte w nich wartościowe substancje lecznicze, muszą być zbierane w określony sposób. Jakakolwiek niejasność czy manipulacja na tym pierwszym etapie, mogą mieć decydujący wpływ na przyszłą terapeutyczną skuteczność zastosowania owocu. To oczywiste, iż najbardziej korzystne dla zdrowia są dojrzałe owoce, dobrze nasycone promieniami słonecznymi, gdyż pod wpływem energii słonecznej wytwarza się wiele cennych składników odżywczych. Na przykład w cytrynach, które docierają do Polski, jest znacznie mniej składników witaminowych i odżywczych niż w świeżych, dojrzałych owocach. Cytryny są bowiem zrywane niedojrzałe. Takie zielone owoce, przygotowane do sprzedaży, widzieliśmy w trakcie podróży po Kenii. Najcenniejszych składników, jak np. bioflawonoidy z wbudowaną w nie witaminą C, z braku nasycenia owoców energią słoneczną, cytryna praktycznie nie zdążyła wytworzyć w naturalnych warunkach.
W jednym z artykułów opublikowanym w magazynie „Alternatywne życie” (USA), dr Harvey J. Kaltsas z Florydy podkreśla: Noni ma najkorzystniejszą wartość terapeutyczną, gdy zbierany jest jako owoc dojrzały, ponieważ wzajemna proporcja wielocukrów, kwasów tłuszczowych i białek roślinnych ‒ odpowiedzialnych za właściwe działanie noni ‒ jest wówczas najlepsza.
Podobnie jest z naturalną formą witaminy C zawartą we flawonoidach, które też znajdują się w owocu noni. W naturze nie występują samodzielnie, lecz działają w synergii z bioflawonoidami roślinnymi. Jednak podczas pasteryzacji bezpowrotnie giną…

Bioflawonoidy to naturalnie występujące w roślinach substancje fitochemiczne wspomagające odporność organizmu, opóźniające procesy starzenia się skóry. Bioflawonoidy odgrywają istotną rolę w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób. Przede wszystkim polecane są pomocniczo przy wzmacnianiu pękających naczynek (na twarzy, po wylewie krwi do mózgu) i w leczeniu żylaków. Mają właściwości antyoksydacyjne. Wykazują bardzo dużą skuteczność wobec bakterii, większą niż niektóre antybiotyki. Szczególnie cenne są w zwalczaniu gronkowca złocistego. Jest to jedna z bakterii, która odpowiada za większość zakażeń w szpitalach. Bioflawonoidy działają rozkurczająco na mięśnie gładkie, m.in. płuc, jelit i całego przewodu pokarmowego oraz naczyń krwionośnych. Podnoszą kondycję naczyń włosowatych, uszczelniają i wzmacniają ściany naczyń krwionośnych i ich przepuszczalność. Wspomagają tym samym terapię miażdżycy, chorób serca i mózgu.
Bioflawonoidy w Morinda citrifolia (Indiańska morwą czyli noni) ) ograniczają także zakrzepy krwi (zakrzepica), przyczyniające się do zmniejszenia zagrożeń udarem mózgu. Tym samym, stosowane po tych chorobach, sprzyjają szybszej rekonwalescencji i poprawie zdrowia. Stwierdzono, że wiele bioflawonoidów, dzięki działaniu niszczącemu wolne rodniki, zapobiega nowotworom. Tym samym wspomagają one wątrobę w neutralizacji i usuwaniu związków toksycznych z organizmu i pomagają chronić organizm przed zatruciem wywołanym paleniem papierosów. Działają ochronnie na oczy i mogą chronić je przed schorzeniami powodującymi utratę wzroku, jak np. zaćma, degeneracja siatkówki, jaskra, retinopatia cukrzycowa.
Świeże soki owocowe dostarczają około 25 procent flawonoidów spożywanych przez człowieka. Dlatego są tak ważne w diecie zdrowego, a szczególnie chorego człowieka, a przede wszystkim w diecie antynowotworowej. Ocenia się, że dzienne średnie spożycie flawonoidów w krajach śródziemnomorskich, w zależności od diety, wynosi od 100 do 1000 mg. Natomiast w krajach ubogich we flawonoidy (chłodnych), dzienne spożycie wynosi od 23 do 28 mg.

Flawonoidy obniżają  poziom cholesterolu w osoczu krwi. Bioflawonoidy bardzo pozytywnie działają na naczynia krwionośne, szczególnie włośniczkowe – kapilarne (te najcieńsze) – prowadzące krew + składniki odżywcze i tlen, prosto do komórek. Zapobiegają stanom zapalnym i pękaniu naczyń krwionośnych, uelastyczniają je, przeciwdziałają krwotokom. Opóźniają w ten sposób proces miażdżycy w naczyniach krwionośnych. Udowodniono ich pozytywny wpływ na pracę mięśnia sercowego oraz w przebiegu zatruć np. alkoholem. Flawonoidy pobudzają też wydzielanie żółci, chronią miąższ wątroby przed marskością.

Należy pamiętać, iż bioflawonoidy działają zawsze działają SYNERGICZNIE z innymi składnikami roślinnymi. Na temat Biloflawonoidów i synergii powstały dwa oddzielne rozdziały w książce, którą znajdziesz tutaj: http://www.empik.com/noni-polinezyjski-sekret-zdrowia-zarzycka-renata,p1132256183,ksiazka-p

Ksiązka o owocu noni 
     (aby powiększyć zdjęcie okładki – kliknij w nie)

Spis treści  

Wstęp
W poszukiwaniu owocu noni…
        Na plantacji
        Historia noni
Noni jako lecznicza roślina wszech czasów
Badania naukowe
Podstawą działania jest synergizm
        Damnacanthal jako regulator systemu kontroli podziałów komórkowych
        Serotonina zwana hormonem szczęścia
        Skopoletyna zawarta w owocu noni
        Życiodajny tlenek azotu (NO)
        L-glutation – „enzym młodości”
        „Polinezyjska penicylina” i fitoncydy
        Interferon, zakażenia wirusowe i proces starzenia się organizmu
        Rola bioflawonoidów zawartych w surowych owocach
        Pomoc w przystosowaniu się organizmu, czyli noni jako adaptogen

Noni posiada klucz, który otwiera drzwi do komórki
        Porządki we własnym domu
        Idealna kombinacja składników NONI-PPT „wysprząta i przewietrzy organizm”
        „Wmieszać w coś”, czyli stosowanie z ziołami i innymi suplementami oraz lekami
        Zadziwiające działanie soku z noni
        Pozytywne działanie uboczne
        Dawkowanie noni
        Kuracja w beznadziejnych przypadkach
        Jak długo stosować sok z noni?
Roślinny bioenergoterapeuta
        Co z bioenergią roślin?
Noni a rak
        Historia z życia wzięta ‒ rak
Noni a cukrzyca
        Noni pobudza wytwarzanie insuliny i glukagonu
        Noni jako „klucz”, wprowadzający glukozę do wnętrza komórki
        Śpiączka cukrzycowa i działanie noni
Historie ludzi stosujących kurację z noni
        Z mojej praktyki
        Z moich doświadczeń
Jakie noni kupić?
        Procesy przetwarzania owocu noni
Bibliografia

Już dzisiaj można składać zamówienia na tę publikację. Zamów książkę »
UWAGA! Sprawdź czy na Twoją pocztę e-mail dotarło  potwierdzenie zamówienia

Zamówienia na sok z owoców tahitian noni (Indiańska morwą tzw. Morinda citrifolia):
POLINESIAN NONI oraz ORGANIC NONI tutaj >>

Dziękujemy

Renata Zarzycka-Bienias – ZnanyLekarz.pl

 

 

10 komentarzy

 1. Jestem pasjonatem roślin o właściwościach przeciwutleniających. Nawet widzę, że owoc noni podobny jest do strąka kakaowca. Dwa lata temu przetłumaczyliśmy film o kakao: http://www.youtube.com/watch?v=Sv7jmTYDjJ0
  Gratuluję książki.

  • Dziękuję Panie Andrzeju. Zawsze warto poznawać cenne informacje, a jeśli jeszcze dotyczą naszego zdrowia… Przecież o to chodzi, aby jak najdłużej zatrzymać zdrowie – wtedy możemy wszystko :)

 2. […] wybranych zagadnień, poruszanych w książce: Rola bioflawonoidów zawartych w surowych owocach noni (morinda citrifolia) >> Czy technologia liofilizacji zatrzymuje energię w pożywieniu? >> Noni w leczeniu guza […]

 3. Hanna pisze:

  Bardzo ciekawy artykuł. Szkoda, że dopiero teraz na niego trafiłam :) Będę obserwowała Pani bloga.

 4. Paulina pisze:

  Czy ma Pani jakieś szczegółowe informacje na temat wpływu Bioflawonoidów na leczenie żylaków? Czy jest to skuteczna metoda przynosząca konkretne rezultaty? Próbowałam już kilku metod domowych ale efekty niestety mnie nie zadawolają.

  • Tak. od lat je stosuję u pacjentów przy nadmiernym krwawieniu z nosa, kiedy mamy słabe naczyńka, przy krwotokach miesiączkowych u kobiet oraz na zylaki nóg i odbytu.
   Bioflawonoidy wzmacniają naczynia krwionośne. To naturalne składniki naszego pożywienia w owocach.

 5. Dorota pisze:

  Dziękując za wizytę na mym blogu napisze tylko że książkę Noni- polinezyjski sekret zdrowia przeczytałam z przyjemnością i tylko żałuje że do nas dociera on w tak przetworzonej wersji.
  Dziekuje i pozdrawiam.
  Dorota Owczarek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.