Centralna Kolej Transandyjska Ernesta Malinowskiego

Podróż koleją Malinowskiego należy do najbardziej malowniczych na świecie. Zaprojektował ją inżynier Ernest Malinowski mimo, iż Brytyjczycy uważali, że budowa kolei przez Andy jest niemożliwa. Sam w latach 1872-1876 kierował jej budową.

Zdjęcie – październik 2010 – kolej wyrusza w trasę tylko w porze suchej raz w miesiącu.

Transandyjska linia kolejowa o długości 346 km prowadzi od poziomu oceanu – portu Callao w Limie, poprzez wysoką przełęcz Andów – Ticlio gdzie osiąga wysokość 4818 m npm, na druga ich stronę – aż do Huancayo leżące 3260 m npm. Kolej została ukończona została w 1908r.

 

Celem budowy była możliwość łatwego transportu bogactw z wysokiej dżungli amazońskiej prosto nad ocean do portu. W szczególności był to transport miedzi i cynku z kopalni w Andach oraz produktów rolnych z tamtejszych dolin, a także napływowej ludności.

Zdjęcie – dzięki przekładniom, pociąg może jechać coraz wyżej i w przeciwną stronę

Zdjęcie – zamiast pokonywania ostrych serpentyn, pociąg zmienia zwrotnicę aby w odwrotnym kierunku ruszyć w trasę coraz wyżej i wyżej

W 1992 roku z powodu działań terrorystycznych zaprzestano przewozów pasażerskich. Obecnie specjalne przejazdy dla ograniczonej liczby podróżujących – zwłaszcza turystów, odbywają się tylko raz w miesiącu od kwietnia do października czyli w porze suchej. Miejsca należy koniecznie rezerwować ze sporym wyprzedzeniem.

W 1999 na przełęczy Ticlio (4818 m npm), w najwyższym punkcie Kolei Transandyjskiej stanął pomnik Ernesta Malinowskiego, zaprojektowany przez rzeźbiarza, prof. Gustawa Zemły. Siedmiometrowy monument wykonany w Polsce ze strzegomskiego granitu nawiązuje surowością stylu do budowli indiańskich i jest zwieńczony kołem z odlaną z brązu podobizną Ernesta Malinowskiego. Poniżej godła polskiego i peruwiańskiego umieszczono dwujęzyczny napis „Ernest Malinowski 1818-1899. Inżynier polski, patriota peruwiański, bohater obrony Callao 1866, budowniczy Centralnej Kolei Transandyjskiej”.

Zdjęcie – Peru, przełęcz Ticlio (4818 m.npm) – 8 październik 2010

Na dworcu kolei transandyjskiej „Desamparados” w Limie, z którego wyjeżdża kolejka, czeka na nas miła niespodzianka. Tu 3 marca 1979, z okazji 80 rocznicy śmierci Ernesta Malinowskiego odsłonięto tablicę pamiątkową upamiętniającą twórcę tej linii kolejowej. W 1999 odlano z brązu popiersie Ernesta Malinowskiego, które ustawiono w holu limeńskiego dworca “Desemparados”. Pomników Malinowskiego w Peru jest wiele, gdyż zasłużył się on również jako perówiański bohater narodowy.

W podróż wraz z naszą polską grupą udał się również prywatnie Ambasador Rzeczpospolitej Polskie w Limie – Jarosław Spyra wraz z małżonką i swoją córeczką. Podróż tą trasa trwa 12 godzin. Naszym cenelm była tylko przełęcz Ticlio i pomnik naszego rodaka – Malinowskiego, skąd dalej powróciliśmy autokarem do Limy .

Zdjęcie – most kolejowy na trasie w Peru, zaprojektowany przez Ernesta Malinowskiego

Niżej bilet posiada napisane imię i nazwisko oraz numer paszportu (tu zamazany) – tak jak kontrola jak na lotnisku :)))

Do niedawna Centralna Kolej Transandyjska (Central Transandino) była najwyżej położoną koleją na świecie.

Czy wiesz, że imię naszego wielkiego rodaka inżyniera Ernesta Malinowskiego nosi:

– od 1988 do 2003 ulica w Warszawie, w dzielnicy Ursynów, biegnąca między ulicami Dereniową a Ciszewskiego;

Zespół Szkół Zawodowych Polskich Kolei Państwowych w Białymstoku-Starosielcach – od 1 września 2003 przekształcony w Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2;

– od 1999 most kolejowy w Toruniu na linii Poznań – Inowrocław – Toruń – Jabłonowo Pomorskie – Iława – Olsztyn – Korsze – Skandawa – most liczący 997 m, wybudowany w 1873.

– jeden z pociągów InterREGIO, kursujący na trasie Zakopane/Kraków – Warszawa. Poprzednio, do grudnia 2009, imię to nosił pociąg ekspresowy PKP Intercity, kursujący na trasie Krynica-Zdrój/Kraków – Warszawa;

nagroda za najciekawszy wyrób i innowację techniczną stosowaną w kolejnictwie, prezentowaną na TRAKO Międzynarodowych Targach Kolejowych – nagrodą jest statuetka, będąca repliką pomnika Ernesta Malinowskiego, który odsłonięto w Peru w 1999 r. w najwyższym punkcie trasy kolei transandyjskiej;

Klub Zainteresowań “Kolejnictwo” Polskiego Związku Filatelistów, zrzeszający filatelistów zainteresowanych tematyką transportu szynowego.

[tube]yARbHodIsdw[/tube]

Zapraszam na film