+48 509 970 880
office@renatazarzycka.online

Kanion Antylopy – raj dla fotografików

"Czas na zmiany"

Kanion Antylopy – raj dla fotografików

Kanion Antylopy

Antelope Canyon jest ukrytym skarbem natury, a przy tym niezwykle fotogenicznym. Leży w stanie Arizona w USA, niedaleko miasta Page i sztucznego jeziora Powella (ostatnie zdjęcie) utworzonego na rzece Kolorado w latach 50 wieku XX. Od chwili odkrycia opiekują się nim Indianie Navajo – od wieków jedyni mieszkańcy tych surowych i niegościnnych stron.

Antelope Canyon to kanion szczelinowy. Powstawał przed miliony lat wskutek wymywania piaskowca przez gwałtowne powodzie. Wyrzeźbił go Antelope Creek – sezonowy strumień, wpływający do jeziora Powell. Kanion Antylop jest jednym z najczęściej odwiedzanych kanionów, tak z powodu łatwego dostępu, ale głównie z powodu jego piękna: niezwykłych kształtów i kolorów skał.

Antylope CanyonKanion Antylopy USAStojąc nad nim na ziemi trudno jest wyobrazić sobie, że tak niewielkie pęknięcie, bo tak wygląda on z góry, kryje w sobie zapierające dech w piersi niespotykane piękno. Przy wejściu jest tak ciasny, że już po kilku krokach musimy mocno wciągać brzuchy.

 

 

Dalszą wędrówkę ułatwiają metalowe schodki i dodatkowe barierki, dzięki którym powoli się przesuwamy dalej w coraz większe głębiny.

Przejście dnem kanionu zajęło nam blisko dwie godziny. Niekiedy z trudem przeciskaliśmy się między ciasnymi ścianami – wciąż fotografujemy… Ruch tu jest jednokierunkowy.

Im dalej, tym ściany są wyższe. Od góry oświetlają je promienie słońca, tworząc teatralnie skupione snopy światła.

Brak słów, by opisać to miejsce: owale, załomy, krzywizny i elipsy mienią się niezliczonymi barwami. Dominują pastelowe odcienie żółci, brązów, czerwieni i szkarłatów. Gdzieniegdzie pojawia się nawet fiolet i zieleń, mimo że we wnętrzu kanionu prawie nic nie rośnie. Tak barwnego piaskowca nigdy wcześniej nie widzieliśmy. Otaczają nas geologiczne arcydzieła natury. Niektóre ściany są gładkie, inne ostre i poprzecinane różnej grubości pasami. Ggeolodzy wyczytaliby z nich etapy powstawania kanionu. Zastanawiamy się, co przypominają otaczające nas skały: korkociąg, głowa smoka, słoń, żyrafa, grupa polityków…

Kanion Antylopy USA 2008A skąd wzięła się nazwa – Kanion Antylopy?  Może stąd, że tu trzeba być zwinnym jak antylopa?

Kanion nazwany został Kanionem Antylop, ponieważ zginęło tu śmiercią tragiczną całe stado tych zwierząt podczas napełniania wodą kanionu Colorado. Przestraszone antylopy uciekały przed falą powoli zalewającą ich dotychczasowy dom, w końcu zagonione w jedyne miejsce, do którego woda nie dochodziła, nie mogły się stamtąd wydostać.

 

Historia Indianki

Był letni dzień 1931 roku. 12-letnia Indianka Sue Tsosie od dłuższej chwili szukała zagubionej owieczki. W końcu, biegając po spalonej słońcem ziemi, usłyszała jej głos dobiegający z rozpadliny na dnie wyschniętej rzeki. Skalna szczelina, w której uwięzło wystraszone zwierzątko, okazała się wejściem do nieznanego nikomu pięknego wąwozu. Wkrótce z racji kolorów i kształtów ścian nazwano go

Kanionem Antylopy. Mimo że od tej chwili minęło ponad 70 lat, o kanionie mało się mówi, a większość książkowych przewodników zupełnie go pomija. Niezasłużenie, bo choć jest krótki (ok. 300 m) i niewysoki (maksymalnie 15 m), zasługuje na odwiedziny.

Wewnątrz kanionu spotkaliśmy wielu fotografów ze statywami, oczekujących na odpowiednie oświetlenie ścian. Nic dziwnego, że kanion to raj dla fotografów. Wszak większość wycieczek wyruszających z pobliskiego Page to właśnie wyprawy fotograficzne. Koneserzy pięknych fotografii z pewnością powinni tu przybyć.

Kiedy pojawiły się metalowe schody prowadzące na powierzchnię, żałowaliśmy, że kanion jest tak krótki, a nasza niezwykła przygoda w nim dobiega właśnie końca. Jeszcze ostatnie spojrzenie….

Szkoda, że leży tak daleko od Polski. Czynny codziennie w dni pogodne (najlepiej zwiedzać od 9 do 16).

Antelope Canyon jest bardzo trudny do wytropienia z powierzchni ziemi i tak samo trudno jest się z niego wydostać. W dni ulewne oraz podczas zagrożenia deszczem Kanion Antylop jest zamknięty z uwagi na wielkie niebezpieczeństwo zalania błotną wodą i zatopienia w nim turystów. Taki przypadek miał już miejsce przed laty.

To właśnie w nim zginęła także grupka francuskich turystów, którzy nieroztropnie, mimo zakazów, weszli do środka tuż przed burzą i zostali zalani wodą deszczową z błotem.Chociaż kanion ma dość tragiczną historię, warto go odwiedzić. To, co zobaczymy w środku będzie niezapomnianym wspomnieniem do końca życia.

Szkoda, że zachwyceni urokami i magią natury Kanionu Antylop, wychodząc z na powierzchnię, w oczy rzuca się nam widok dymiących kominów w oddali. To szok dla nas – widok ten przypomina, że żyjemy tu i teraz – w przemysłowym społeczeństwie XXI wieku, w zadymionym środowisku.

Zobacz galerię zdjęć z tego niezwykłego miejsca pod ziemią – KANION ANTYLOP tutaj>>

Zobacz film pt.:
Zachodnie Wybrzeże USA cz. I (17 minut) – system HD >>

Jeziora Powella w USA

[vimeo 8347606]

Pozdrawiam serdecznie,
Renata Zarzycka

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.