Podróże marzeń – spotkanie globtroterów na UMK w Toruniu

”We wtorek, 19 kwietnia 2011r., na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu na wspólne zaproszenie Koła Naukowego MLM oraz Studenckiego Koła Naukowego Turystyki i Rekreacji Nicolaus Copernicus Adventure Club gościli Renata i Piotr Zarzyccy, członkowie elitarnego Klubu Top Liderów MLM oraz zapaleni podróżnicy” – jak napisał o tym wydarzeniu Maciej Powietrzyński w Network Magazyn.

Zaproszono nas na dwa wydziały: mnie przypadł zaszczyt skorzystania z zaproszenia Koła Naukowego Turystyki i Rekreacji Nicolaus Copernicus Adventure Club na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi, a mojego męża Piotra zaprosiło Koła Naukowego MLM dla przyszłych przedsiebiorców na Wydziale Ekonomii i Zarządzania.

 

Część pierwsza spotkania pod patronatem Studenckiego Koła Naukowego Turystyki i Rekreacji Nicolaus Copernicus Adventure Club odbyła się w auli Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi toruńskiego uniwersytetu. Pierwszym miejscem, o którym opowiedziałam, była Kenia. Mówiłam m.in. ciekawostki o zwierzętach, o plenerach sawanny i przyrodzie oraz najpiękniejszych zakątkach tego kraju. Wspomniałam o żyjących tam plemionach, ich zwyczajach i tradycjach jak też o ruchu drogowym, gdzie osoba jadąca „wężykiem” to standard, a jadąca prosto to ewenement. Dlaczego?
Przede wszystkim na safari w Kenii nie ma asfaltowych dróg – jeździ się drogami polnymi, w których jest wiele kolein – te trzeba sprytnie omijać. Przed nami setki kilometrów w obrębie Parków Narodowych – nie ma czasu na wolną jazdę. Trzeba na czas dotrzeć do następnego celu – stąd szybka jazda zygzakiem. Jeśli jednak ktoś po takiej drodze jedzie prosto, to Kenijczycy śmieją się i żartują, że musi być chyba „pod wpływem”…

Renata Zarzycka Piotr Zarzycki

Kobieta z plemienia Samburu z dzieckiem, Michał, ja i Kobieta z plemienia Turkana Renata Zarzycka Piotr Zarzycki

Salvador, trzecie co do wielkości miasto Brazylii, a w nim tańczące sambę sprzedawczynie

Kolejnym miejscem, o którym usłyszeli przyszli globtroterzy była Brazylia – Salvador i Rio de Janeiro, a szczególnie Amazonia i jeden ze światowych cudów natury – wodospad Iguazu (pisze się też Iguaçu). To jeden z największych kompleksów wodospadów na świecie (ok. 275), położony wśród bujnej roślinności, z bogatą fauną. Leży na granicy Argentyny (70%) i Brazylii (30%). Objęty po obu stronach ochroną przed cywilizacją – Parkiem Narodowym. Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO. Położony po stronie Argentyńskiej najwyższy wodospad Gardziel Diabła (Garganta del Diabolo) ma ok. 72 metry wysokości – jest zatem wyższy od słynnej Niagary. Eleanor Roosevelt, pierwsza dama USA, gdy zobaczyła wodospady Iguaçu powiedziała krótko: “biedna Niagara”.

Renata Zarzycka Piotr Zarzycki

Renata Zarzycka Piotr Zarzycki

Jako podsumowanie słuchacze zobaczyli film ujmujący przekrojowo większość naszych rodzinnych wypraw na różne kontynenty – o wszystkim nie sposób opowiadać. A na sam koniec dodałam kilka słów na mój ulubiony temat o marzeniach, życząc uczestnikom spotkania, aby nigdy się nie poddawali i nie zapominali o swoich marzeniach – nawet tych z dzieciństwa, aby zawsze dążyli do realizacji swoich marzeń i celów. Tego warto uczyć się od najlepszych wizjonerów i marzycieli świata, takich jak np. Walt Disney:

„Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać”.

W relacji z IV spotkania z KN MLM, Maciej Powietrzyński w imieniu uczestników konferencji napisał:

Spotkanie z podróżą było bardzo udane, a dzięki filmom i zdjęciom w niejednym z nas obudził się uśpiony podróżnik i pojawiło się niejedno marzenie z podróżami związane :-) “.

Ponieważ wykład trwał 90 minut, więc zamiast rozpisywać się na temat tego co się tam działo, zapraszam na relację filmową – skrót wykładu. Liczę na to, że film się spodoba.

[tube]n_vpCFpRv0k[/tube]

Galeria z Brazylii tutaj >>

Część drugą spotkania w swojej relacji Maciej Powietrzyński opisał tak:

”Po świetnych wrażeniach turystycznych przyszedł czas na zarobienie pieniędzy na takie podróże, bo przecież Safari po Kenii do najtańszych wojaży nie należy ;-) . W tym celu przenieśliśmy się na Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, gdzie pod banderą Koła Naukowego MLM spotkali się młodzi przedsiębiorcy (a przynajmniej przedsiębiorcy mentalni), aby dowiedzieć się, dlaczego w szkole nie nauczono ich biznesu.”

Dalsze szczegóły na temat II części spotkania tutaj>>

Jak zawsze czekam na komentarze od odważnych i mądrych osób kochających naturę i ceniących piękno naszej planety, jak też od zapalonych podróżników tych „krajowych” jak też „międzynarodowych”.

P.S.
Koniecznie zobacz  podróżnicze wpisy o zwierzetach i ludziach z Kenii oraz informacje o miejscach w USA i Brazylii. To wszystko na blogu 13-letniego Michała  – dodaj się do sympatyków jego bloga!

http://www.michalzarzycki.pl/ :)